Tieto- ja viestintätekniikan ammattilaiset TIVIA ry

IFIP-edustajat

IFIPin organisaatio koostuu 13 teknisestä komiteasta (TC), jotka jakautuvat yli sataan eri työryhmään (WG). Tekniset komiteat kattavat jatkumon teoreettisista tietotekniikan perusteista aina tietotekniikan yhteiskunnallisiin vaikutuksiin, joihin sisältyvät myös kehitysmaiden tietotekniikan kysymykset. Suomella on edustajat TC10:tä lukuunottamatta kaikissa TC:ssa.

TC 1 Foundations of Computer Science Arto Salomaa
        WG 1.1 Continuous Algorithms and Complexity Stefan Geiss
        WG 1.2 Discriptional Complexity Pekka Orponen
        WG 1.5 Cellular Automata and Discrete Complex Systems Jarkko Kari
        WG 1.10 String Algorithmics & Applications Juha Kärkkäinen
        WG 1.10 String Algorithmics & Applications Veli Mäkinen
        WG 1.10 String Algorithmics & Applications Simon J. Puglisi
       WG 1.10 String Algorithmics & Applications Esko Ukkonen
   
TC 2 Software: Theory and Practice Reima Suomi
        WG 2.3 Programming Methodology Ralph-Johan Back
        WG 2.10 Software Architecture Tomi Männistö
        WG 2.13 Open Source Software Tommi Mikkonen
        WG 2.14/6.12/8.10 Service-Oriented Systems Reima Suomi
        WG 2.14/6.12/8.10 Service-Oriented Systems Matti Rossi
   
TC 3 Education Jari Koivisto
  Mikko J. Ruohonen
        WG 3.1 Informatics and ICT in Secondary Education Jari Koivisto
        WG 3.4 Professional and Vocational Education Jaana Holvikivi
  Timo Lainema
  Nicholas Mavengere
  Mikko J. Ruohonen
        WG 3.7 Information Technology in Educational Management Ronald Bisaso
  Nicholas Mavengere
  Mikko Ruohonen
   
TC 5 - Information Technology Applications Riitta Smeds
        WG 5.1 Global Product Development for the whole life-cycle Hannu Kärkkäinen
  Hannele Lampela
         Anneli Silventoinen
        WG 5.4 Computer Aided Innovation Eric Coatanea
        WG 5.7 Advances in Production Management Systems Eero Eloranta
  Riitta Smeds
  Kari Tanskanen
        WG 5.8 Enterprise Interoperability Lea Kutvonen (Chair)
  Kim Jansson
  Sini Ruohomaa
  Ahm Shamsuzzoha
        WG 5.11 Computers and Environment Ari Jolma
  Maunu Rönkkö
   
TC 6 Communication Systems Raimo Kantola
        WG 6.1 - Architectures and Protocols for Distributed Systems Lea Kutvonen
  Martti Tienari
        WG 6.2 Network and Internetwork Architectures Olli Martikainen
  Jörg Ott
        WG 6.3 Performance of Communication Systems Ilkka Norros
        WG 6.11 Communication aspects of the e-World Matti Mäntymäki (Chair)
  Hongxiu Li
  Harri Oinas-Kukkonen
  Reima Suomi
   
TC 7 System Modeling and Optimization  
         WG 7.4 Inverse Problems and Imaging Ville Kolehmainen
  Samuli Siltanen
   
TC 8 Information Systems Juhani Iivari
         WG 8.1 Design and Evaluation of Information Systems Juhani Iivari
  Hannu Kangassalo
  Stephen Kelly
  Mauri Leppänen
  Matti Rossi
         WG 8.2 - The Interaction of Information Systems and the Organization Helena Karsten (Secretary)
  Inger Eriksson
  Ari Heiskanen
  Juhani Iivari
  Timo Käkölä
  Mikko Korpela
  Antti Nurmi
  Markku Sääksjärvi
         WG 8.3 Decision Support Systems Christer Carlsson
  Timo Lainema
  Par Landor
  Kyosti Pulkkinen
  Anna Sell
         WG 8.5 Information Systems in Public Administration Ari-Veikko Anttiroiko 
  Ahti Saarenpää
         WG 8.6 Transfer and Diffusion of Information Technology Pasi Kuvaja
  Kari Leppälä
         WG 8.11/11.13 Information Systems Security Research Mari Karjalainen
  Mikko Siponen
  Nan Zhang
   
TC 9 ICT and Society Kai Kimppa
         WG 9.1 Computers and Work Pertti Järvinen
  Markku Nurminen
         WG 9.2 Social Accountability and Computing Kai Kimppa
  Olli I. Heimo
         SIG 9.2.2 Framework on Ethics of Computing Kai Kimppa (Vice-Chair)
  Olli I. Heimo
         WG 9.4 Social Implications of Computers in Developing Countries Mikko Korpela
  Tuija Tiihonen
         WG 9.5 Virtuality and Society Helena Karsten
         WG 9.6/11.7 Information Technology: Misuse and the Law Juhani Paavilainen
         WG 9.7 History of Computing Reino Kurki-Suonio
  Petri Paju
  Martti Tienari
          WG 9.8 Gender Diversity and ICT Tarja Tiainen
  Marja Vehviläinen
          WG 9.10 ICT Uses in Peace and War Olli I. Heimo
   
TC 10 Computer Systems Technology  
   
TC 11 Security and Privacy Protection in Information Processing Systems Teemupekka Virtanen
          WG 11.1 Information Security Management Jorma Kajava
  Reijo Savola
  Teemupekka Virtanen
  Timo Wiander
   
TC 12 Artificial Intelligence Timo Honkela
          WG 12.1 Knowledge Representation and Reasoning Timo Honkela
          WG 12.2 Machine Learning and Data Mining B. Back
          WG 12.5 (Artificial Intelligence Applications) Timo Honkela
  Vagan Terziyan
          WG 12.9 Computational Intelligence X.-Z. Gao
   
TC 13 Human-Computer Interaction Virpi Roto (Vice-Chair)
         WG 13.6 Human Work Interaction Design Heljä Franssila
  Saila Huuskonen
  Pertti Vakkari
  Teppo Valtonen
   
TC 14 Entertainment Computing Artur Lugmayr
  Tony Manninen
          WG 14.6 Interactive TeleVision (ITV) Artur Lugmayr